• DOLAR
 • EURO
 • ALTIN
 • BIST
Kıl dönmesi neden olur

Kıl dönmesi neden olur

Kıl dökülmesi genellikle saç dökülmesi olarak düşünülen bir durumdur. Halbuki aslında sadece saç derimizde gerçekleşmez. Alopesi denilen, aşama aşama saç veya kıl dökülmesi durumu, vücudun diğer bölgelerinde de gerçekleşebilir.

Saç veya kıl dökülmesi estetik sebeplerden dolayı endişe verici olabileceği gibi vücudun içinde bazı sorunların mevcut olduğuna da işaret edebilmektedir. Vücut kılı dökülmesine yol açan sorunlar genellikle tedavi edilebilir sorunlardır. Bu amaçla medikal ya da psikolojik tedaviler uygulanabilir.

TelogenEffluvium
Telogeneffluvium adlı bir rahatsızlık, saç ve vücut kılı dökülmesine yol açabilmektedir. Telogeneffluvium, genellikle vücut bir tür fiziksel ya da duygusal travmaya maruz kaldığında ortaya çıkar. Bunun örnekleri aileden bir kişinin ölmesi, çok şiddetli bir hastalık, besin maddesi eksiklikleri, ameliyat veya ani kilo kaybı olabilir. Vücudun yaşadığı şok, kıl köklerinin dinlenme aşamasına, normalden erken yani prematüre bir şekilde geçmesine sebep olur. Sonuç olarak vücut kılları kökünden dökülürler. Bu problem genellikle geçicidir. Stresli durum ortadan kalktığında kıllar veya saçlar tekrar büyürler ancak bu süreç birkaç ay alabilir.

AnagenEffluvium
Vücut bazı ilaçlara veya kimyasallara maruz bırakıldığında saç ve vücut kılı dökülmesi görülebilir. Kemoterapi ilaçları, radyasyon (ışın tedavisi), cıva, borik asit ve talyum, kılın büyüme seviyesi olan anagen seviyesine müdahale edebilir. Sonuç olarak kafadaki ve vücuttaki kıllar dökülebilir.

Hormonal Dalgalanmalar
Hormonal dalgalanmalar ve dengesizlikler geçici olarak vücut kılı kaybına yol açabilirler. Hamilelik, menopoz, tiroit problemleri, çocuk doğumu veya doğum kontrol ilaçlarını bırakmak, hormonlarda dengesizliği tetikleyen durumlardır. Bu dalgalanmadan sonra saç ve kılların dökülmesi üç ayı bulabilir ve tekrar büyümeye başlamaları da yine üç ay sürebilmektedir. Hormon dengesizliği tedavi edildikten sonra genellikle saç ve kıl kaybı durur.

Trikotilomani
Saç veya kıl yolmak şeklinde kendini gösteren trikotilomani hastalığı fark edilmeden geçilebilecek bir rahatsızlıktır. Bu problem kişinin vücudundaki herhangi bir yerinde kıl veya saçları koparmak istemesi şeklinde görülür. Kişi kirpiklerini, kollarındaki, kasık bölgesindeki, bacaklarındaki, göğsündeki kılları ve hatta kaşlarını koparma eğiliminde olabilir. Bu durum, bağımlılıklara veya obsesif kompulsif bozukluğa benzer. Bazılarında problem hafif görülür ve biraz farkındalık ve konsantrasyon ile çözülebilir. Diğerlerinde ise danışmanlık ya da terapi gerekebilmektedir.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

 • Boğa
 • Boğa
 • İkizler
 • Yengeç
 • Aslan
 • Başak
 • Terazi
 • Akrep
 • Yay
 • Oğlak
 • Kova
 • Balık
KOÇ BURCU YORUMU
Sabırsız olabilir ve çevrenizdeki kişilere karşı tahammülsüz davranabilirsiniz. Yanlış anlaşılmadan kaynaklanan tartışmalardan kaçınırsanız iyi olur. Yine de içinizdeki gerilimi kontrol etme ve olayları soğukkanlı karşılamak için gayret etmeniz gerekiyor. Öfkeli ve sert bir tavır içinde bulunmamaya özen gösterin. Özellikle parasal ihtiyaçlarınız artmış olabilir veya beklentileriniz her zaman olduğundan daha fazla olabilir. Kendinizi ve çevrenizi fazla zorlamayın. Şimdilik olayları akışına bırakın. Sürpriz fırsatlar çıkabilir ancak iyi değerlendirmek için makul olmalısınız.
BOĞA BURCU YORUMU
Bugün duygularınızı denetlemeniz pek kolay değil. Fakat duygusal dalgalanmalar yaşasanız bile kendinize olan güveniniz yükselecek ve daha önce korktuğunuz her ne var ise sizi ürkütmeyecek. Hem güçlü kişiler, hem de saygın çevrelerin desteğini aldığınız bir dönemdesiniz. İyimser ve yapıcı tavırlarınız işleri kolaylaştırıyor. Beklediğiniz fırsatlar karşınıza çıkacak. İyi değerlendirin. Kariyer yapmak isteyenler için fırsat zamanı ancak her zaman olduğundan daha fazla çalışmanız gerekebilir. Zaten isteğinizi gerçekleştirmek için harekete geçmeniz gerekiyor.
İKİZLER BURCU YORUMU
YENGEÇ BURCU YORUMU
ASLAN BURCU YORUMU
BAŞAK BURCU YORUMU
TERAZİ BURCU YORUMU
AKREP BURCU YORUMU
YAY BURCU YORUMU
Gelişmeler sizi heyecanlandıracak ve güne keyifli başlayacaksınız. Uzun zamandır görmediğiniz ve hatta neredeyse unuttuğunuz ski arkadaşlarınız ile haberleşebilirsiniz. Uzaklarda yaşayan akrabalarınız ziyaretinize gelebilir. Ayrıca bugün sürpriz karşılaşmalar ve davetler sizi heyecanlandıracak. Yeni atılımlarda bulunmak için kuvvetli arzular duyabilirsiniz. Günün ilerleyen saatlerinde eskiden yaptığınız ve unuttuğunuz projelerinizi hatırlamanız mümkün. Eski fikirlerinizi güncelleyebilir ve projelerinizi gözden geçirebilirsiniz. Erkek arkadaş ve akrabalarınız sizi destekleyecek.
OĞLAK BURCU YORUMU
Hayal ettiklerinizi gerçekleştirmek için cesur olabilir ve gereken gücü ortaya koyabilirsiniz. Sanat yeteneği gerektiren konularda başarılı çalışmalar yapabilirsiniz. Bugün aklınızı karıştıracak ve sizi şaşırtacak bir haber alacaksınız. İş yerinizde evrakları yeniden inceleyip gerekli değişiklikleri yapmanız gerekebilir. Bugün eski projelerinizi gözden geçirebilirsiniz ve düşüncelerinizin değiştiğini hissedebilirsiniz. Ancak kendinizi ve çevrenizdeki kişileri zorlamaktan vazgeçmeniz zor. Fakat olayları akışına bırakabilirsiniz ve böylece hayatınızdaki değişiklikleri daha kolay yapabilirsiniz.
KOVA BURCU YORUMU
BALIK BURCU YORUMU