• DOLAR
 • EURO
 • ALTIN
 • BIST
Kilo vermenin zorunlu zamanı: 30lu yaşlar

Kilo vermenin zorunlu zamanı: 30lu yaşlar

Bedenlerimiz ve yaşam şekillerimiz sürekli değişiyor. 20’li yaşlardaki bir insanla 40’lı yaşlardaki birinin kilo verme seyri maalesef aynı değil. Neden olarak da sadece metabolizma yavaşlamasını göstermek yeterli olmayacak. Yaşlanma sürecinde kilo kaybetmeyi önleyen birçok faktör var.

Yemek pişirmeden uzaklaşmak

Artık çok az kişi kendi evinde yemek pişirir hale geldi. Dışarıda yemek daha pratik gibi görünse de kilo vermek isteyen biri için zahmetli bir sürecin de kapısını aralıyor. Dışarıda yenilen gıdaların içeriği bilinmediğinden, alınan kalori miktarını kestirmek kolay olmuyor. Mecburen dışarıda yemek yiyorsanız, etrafınızda iyi salatalar yapan bir yer için hemen bir keşfe çıkmalısınız.

Hızlı kilo verme arzusu

Evet, hemen, şimdi göbeklerden ve basenlerdeki yağlardan kurtulmak istiyor olabilirsiniz. Fakat elimizde böyle bir sihirli değnek yok. Uygulanan düşük kalorili diyetler, başlangıçta işe yarıyor gibi görünse de kısa vadede verilen kilolar geri dönüyor. Üstelik düşük kalorili diyetler, vücudun kas sitemine zarar vererek metabolizmanın yavaşlamasına neden oluyor.

Yorgunluk ve uykusuzluk

Ev, iş, çocuklar derken yeteri kadar uyumayan ve dinlenemeyen bir kişi ne yediğinin çok da farkında olmayacaktır. Günde 6-7 saat uyku vücudu yeniler ve kilo vermenizi hızlandırır. Yoğunluktan yemek zamanlarını kaçırıyorsanız hemen kendinize bir sağlıklı atıştırmalıklar kavanozu hazırlayın.

Öğün atlamak

Yemek yemeyince kilo verilir gibi bir inanışa sahip olsak da, dengesiz ve az beslenen şişman insanlarla çokça karşılaşıyoruz. Vücudun çalışması için gerekli kaloriyi zamanında almazsanız, açlık hormonları devreye girer. Gündüz atladığınız öğünler, geceleri atıştırma olarak karşınıza çıkar. Bu nedenle günde en az 3 öğün yemek yemek gerekiyor. Kilolara karşı en büyük meydan okumanın kahvaltı yapmak olduğunu unutmayın.

Hareketsiz hayat

Spor hedeflerinizi gerçekçi tutun. Çalışmak ve evde çocuklarla ilgilenmek maalesef yeterli olmuyor. Kendinize zaman ayırarak 30 dakikalık bir egzersiz, daha kolay kilo kaybetmenize yardımcı olacaktır.

Kas kaybı

Hepimiz 40’lı yaşlarda kas kaybetmeye başlıyoruz. Bu yaşlarda, alınan kalori miktarında değişiklik olmasa dahi kilo almaya eğilimli olunuyor. Yağ ve karbonhidratlardan farklı olarak protein kaslarda depolanır. Bu nedenle protein alımını arttırmak ve karbonhidrattan uzaklaşmak bir çözüm olabilir.

Göbek yağlanmasına dikkat

Bütün hayatınız boyunca düz bir karna sahip olsanız dahi, bu yaşlardan sonra durum değişmeye başlar. Azalan östrojen ve progesteron düzeyleri, vücudunuzun midenizde yağ depolamasına neden olur. Protein ağırlıklı bir beslenme programına geçmek, bu sorunun nispeten önüne geçebilir. Az yağlı süt, yumurta, balık gibi kaliteli proteinleri alışkanlık haline getirin.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

 • Boğa
 • Boğa
 • İkizler
 • Yengeç
 • Aslan
 • Başak
 • Terazi
 • Akrep
 • Yay
 • Oğlak
 • Kova
 • Balık
KOÇ BURCU YORUMU
BOĞA BURCU YORUMU
Arkadaşlarınız ile görüşebilirsiniz ve çeşitli davet ve toplantılara katılabilirsiniz. Arkadaşlarınızın tanıştıracağı etkileyici kişiler ile arkadaşlık ilişkileri kurabilir ve hoş teklifler ile karşılaşabilirsiniz. Fikirlerinizi etkileyici bir biçimde ortaya koyabilir, ekip çalışmaları ve organizasyonlarda başarılı olabilirsiniz. Şimdiye kadar uzak durduğunuz veya korktuğunuz konulara karşı daha cesur bir tavır içinde olabilirsiniz. Böylece önemsediğiniz kişilerin fikirleri ve önerilerine daha farklı açılardan bakabilirsiniz. Aslında önemli kişilerin de sizi desteklediğini anlayacaksınız ve kendinize olan güveniniz yükselecek.
İKİZLER BURCU YORUMU
YENGEÇ BURCU YORUMU
İstediğiniz değişiklikleri gerçekleştirmek için daha büyük arzular duyabilirsiniz. Girişimde bulunmak istediğiniz konuyla ilgili çeşitli araştırmalar yapabilir, bilgisine güvendiğiniz kişilerden yardım isteyebilirsiniz. Pek kolay olmasa bile fikirleriniz değişiyor ve önem verdiğiniz konular ile ilgili araştırmalarınızı derinleştireceksiniz. Projelerinizi uygulamak için sabırlı davranabilirsiniz ve yakınlarınızın desteğini alabilirsiniz. Bugün çeşitli davet ve organizasyonlara katılabilir, etkileyici kişiler ile karşılaşabilirsiniz fakat tedbirli davranacaksınız ve şimdilik olayların gelişmesini bekleyebilirsiniz. Kendinizi yenilemek için harekete geçebilirsiniz.
ASLAN BURCU YORUMU
BAŞAK BURCU YORUMU
Heyecan ve huzursuzluk hissederek güne başlayabilirsiniz fakat kendinizi iyi hissedecek ve planlarınızı önceden belirlediğiniz gibi uygulayacaksınız. Yeni projeler yapabilir, iletişim kurmak istediğiniz kişilerle görüşebilirsiniz. Özellikle önemsediğiniz kişilere fikirlerinizi anlatabilir, ikna edici ve etkileyici olabilirsiniz. Hem aşk, hem de parasal konulara yönelik hoş gelişmeler olacak ve alacağınız teklifler sizi heyecanlandıracak. Alacağınız davetlere sevdiğiniz ile birlikte gidebilirsiniz ve ilişkilerinizi daha sıcak hale getirebilirsiniz. Sempatik ve neşeli tavırlarınız ile hem çevrenizi, hem de karşı cinsi etkileyeceksiniz.
TERAZİ BURCU YORUMU
AKREP BURCU YORUMU
İletişim ve haberleşme trafiğinizin hareketli olacağı bir gün. Yeni projeler yapabilirsiniz ve fikirlerinizi etkileyici bir biçimde ortaya koyabilirsiniz. Alacağınız teklifler sizi harekete geçirecek fakat tedbirli davranmanız gerekiyor. Bu arada bazı korkularınız uyanabilir ancak sevdiklerinizin ilgisi ve yakınlarınızın desteğini aldığınız bir dönemdesiniz. Güçlü ve etkileyici kişiler ile işbirliği yapabilirsiniz ve güçlü kişilerin davranışlarından etkilenebilirsiniz. Böylece fikirlerinizi değiştirebilir ve kendinizi yenilemek için kuvvetli arzular duyabilirsiniz. Gelişmeler moralinizi yükseltecek.
YAY BURCU YORUMU
OĞLAK BURCU YORUMU
KOVA BURCU YORUMU
Kimsenin beklemediği atılımları yapabilecek cesaretiniz var. Memnun olmadığınız konularda ilginç çözümler bulabilir ve cesur davranabilirsiniz. Güçlü ve yaratıcılığı yüksek kişiler ile karşılaşmak bakış açınızı değiştirecek ve böylece davranışlarınız da değişecek. Daha önce önemsediğiniz ve değer verdiğiniz kişiler ve konular ile ilgili duygularınızın değiştiğini hissedeceksiniz. Meydana gelen olaylar hayata bakış açınızı değiştirmeniz ve alışkanlıklarınızda bazı değişiklikler yapmanız için sizi zorluyor olabilir. Şimdiye kadar direnç gösterdiğiniz her ne var ise, artık direnç göstermekten vazgeçip daha yapıcı bir tavır içine girebilirsiniz.
BALIK BURCU YORUMU
Bugün dikkatinizi evinize ve ailenize yönelteceksiniz. Evinizde veya iş yerinizde bazı değişiklikler yapabilir, eşyaların yerlerini değiştirebilir ve yeni düzenlemeler yapabilirsiniz. Bu arada arkadaşlarınızın ve yakınlarınızın size ihtiyacı olabilir ve onlara yardımcı olabilirsiniz. Anlayışlı ve ilgili tavırlarınız ile ilişkilerinizi güçlendirebilir, ekip çalışmalarında başarılı olabilirsiniz. Gün içinde alacağınız teklifler sizi heyecanlandıracak ve düşünceleriniz derinleşecek. Bugün eski dostlarınız ile buluşabilirsiniz ve geçmiş günleri konuşarak keyifli vakit geçirebilirsiniz. Ayrıca sanatsal faaliyetler ve hayal gücü yüksek kişiler ile birlikte olmaktan keyif alacaksınız.