• DOLAR
 • EURO
 • ALTIN
 • BIST
Ödemden nasıl kurtulunur

Ödemden nasıl kurtulunur

Ödem normalden fazla sıvının hücreler arasındaki boşluklarda ya da dolaşım sisteminde birikmesi sonucu oluşur. Bu hacim artışının sonucunda vücudun pek çok yerinde şişme meydana gelir.

Ayaklarımız, kollarımız, ellerimiz, yüzümüz, bacaklarımız ve karın çevresinde ödem kendini gösterir.

Pek çok ciddi hastalıktan kaynaklanabileceği gibi yetersiz ya da kötü beslenme sonucunda da kendini gösterebilir.

Ödemin tedavisi nasıl olur?

Ödemin tedavisinde öncelikle altında yatan neden bilinmelidir.  Örneğin ödeminiz alerjik bir reaksiyondan kaynaklanıyorsa öncelikle alerjinize yönelik tedavi yapılmalıdır. Ya da ödeminiz fazla kilolardan kaynaklanıyorsa kilo vermeniz tedavi için gereklidir. Ödemde nedene yönelik ilaç ve beslenme tedavisi uygulanmalıdır.

Ödemin başlıca nedenleri

– Kalp hastalıkları
– Karaciğer hastalıkları
– Böbrek hastalıkları
– Dolaşım sisteminde tıkanmalar
– Alerjik reaksiyonlar
– Protein yetersizlikleri
– Gebelik
– Hipotiroid
– Adet öncesi sendromu
– Obezite
– Hareketsiz yaşam
– İlaçlar
– Stres, uykusuzluk
– Aşırı tuzlu beslenme ve az su içme
– Aşırı karbonhidratlı beslenme

Ödem seviyeniz yüksekse beslenmenize dikkat etmelisiniz. Aşırı tuzlu besinlerden kaçının.  Tuz alımınız arttıkça, sodyumun su tutucu özelliğinden dolayı vücudunuzda sıvı birikimi de artıyor. Çok fazla tuzlu peynir, zeytin ve turşu gibi besinlerden tüketmemeye çalışın.

Bol bol su için. Yetersiz su içmeniz vücudunuzda sodyum birikimine ve bununla birliktesıvı birikimine yol açar. Günde en az 8-10 bardak su tüketin.İşlenmiş paketli ürünler, fazla miktarda sodyum içerir. Bu yüzden, pasta, çikolata, kraker, cips, hazır soslar, konserve gıdalar, işlenmiş etler den ve gazlı içeceklerden mümkün olduğunca uzak durun.

Aşırı karbonhidrat ve şeker tüketmek de vücutta sıvı tutumuna neden olur. Bu yüzden karbonhidrat ihtiyacınızı kompleks karbonhidratlardan karşılamaya özen gösterin. Tam tahıllar, meyve ve sebzeler örnek kompleks karbonhidrat kaynaklarıdır.Harekete geçin. Hareketsizlik sonucu dolaşımımız yavaşlar, kaslarımız zayıflar ve bunun sonucunda vücudumuzdan atılamayan su birikir. Uzun süre boyunca ayakta sabit durmaktan kaçının. Böyle durumlarda ayaklarınızın şişmesini önlemek için ayaklarınızı uzatmanız gerekir.Bol bol sebze tüketin, sebzelerdeki potasyum içeriği vücudunuzdaki sodyumu dengeler.Yüksek miktarlarda alkol ve kafein tüketmeyin. Bu içecekler vücudunuzun
fazla su tutmasına sebep olur.

Öğün ve uyku düzeninizi iyi ayarlamanız ödem oluşumunu engeller. Uzun süre aç kalmayacak şekilde öğünlerinizi ayarlayın ve mutlaka yeterli ölçüde uyuyun. Fazla kiloluysanız, fazla kilolarınızı vermelisiniz ki dolaşım için hücrelerinizde yer açılsın. Fazla ödeminiz atılabilsin.

(NİL ŞAHİN GÜRHAN / AKŞAM)

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

 • Boğa
 • Boğa
 • İkizler
 • Yengeç
 • Aslan
 • Başak
 • Terazi
 • Akrep
 • Yay
 • Oğlak
 • Kova
 • Balık
KOÇ BURCU YORUMU
Yazışmalar, anlaşmalar ve çeşitli organizasyonlar ile ilgilenmeniz gerekebilir. Hareketli bir gün geçireceksiniz ancak güç mücadelesi yapmayın ve dikkatinizi tek bir konuya odaklamak için özen gösterin. İstekleriniz, yapabileceğinizden daha büyük olabilir veya kendinizi yenilemeniz gerekebilir. Ani değişiklikler hem şaşırtıcı olacak, hem de şimdiye kadar bilmediğiniz çok farklı kişiler ve bilgiler ile karşılaşacaksınız. Olayları zorlamayın ve duygularınızı denetlemek için gayret gösterin. Bilinçaltınızın derinlerinden yükselen istekleriniz açığa çıkabilir. Bugün davranışlarınıza özen göstermeniz gerekiyor.
BOĞA BURCU YORUMU
İKİZLER BURCU YORUMU
Bugün kendinizi daha iyi hissedeceksiniz. Daha önce sizi zorlayan olayları şimdi daha farklı açılardan yorumlayabilir ve yapıcı bir tavır içine girebilirsiniz. Farklı görüşler ve değişik düşünen kişilerle karşılaşmak, duygu ve düşüncelerinizi değiştirmenize yardımcı olacak. İsteklerinizi gerçekleştireceğinize olan inancınızı yükseltin ve kaygılardan uzaklaşın. Saygın kişiler ve yaratıcılık gerektiren konularda çalışanlar ile iletişiminiz güçlü olacak. Sürpriz fırsatlar ile karşılaşmanız mümkün.
YENGEÇ BURCU YORUMU
Dedikodular yıpratıcı olabilir. Duyduğunuz haberlerden etkilenebilir ve ani tepkiler gösterebilirsiniz. Güçlü ve zengin kişiler ve üst düzey yöneticiler ile aranızda çıkabilecek anlaşmazlıkların üzerine gitmeyin. Güç mücadelesi yapmaktan kaçının. Bugün kendinizi daha farklı hissedeceksiniz fakat öğlene doğru gerilim hissedebilirsiniz. Kendinizi yenilemek ve tarzınızı değiştirmek için gayret gösterin. Başkalarını değiştirmek için zorlamak yerine dikkatinizi kendinize yöneltin ve kendi değişiminizi gerçekleştirin.
ASLAN BURCU YORUMU
Güne heyecanlı ve huzursuz başlayabilirsiniz. Fakat yaratıcılık gerektiren konular ile ilgilenebilirsiniz ve ani heyecanlar yaşayabilirsiniz. Hareketli bir gün geçireceksiniz ve şimdiye kadar dikkatinizi çekmeyen farklı konulara ilgi duyacaksınız. Bugün sürpriz fırsatlar ile karşılaşabilirsiniz. İlginç teklifler alabilir, aniden karşınıza çıkan fırsatları iyi değerlendirebilirsiniz. Fizik güç gerektiren işler yaparken kendinizi çok fazla yormayın ve enerjinizi yapıcı yönde kullanın.
BAŞAK BURCU YORUMU
TERAZİ BURCU YORUMU
Güne heyecanlı başlayacak ve kendinizi çok farklı hissedeceksiniz. Ani değişiklikler ile karşılaşabilirsiniz ve sürprizlerden etkilenebilirsiniz. Derinden etkileyici ve değiştirici olaylar karşısında aceleci davranmayın. Marjinal kişiler dikkatinizi çekecek ve şimdiye kadar ilgilenmediğiniz farklı konular ile ilgilenmeye başlayacaksınız. Bu arada meydana gelen bazı olaylar dikkatinizi dağıtabilir. Fakat haliniz gün içinde değişecek ve günün ilerleyen saatlerinde olaylara farklı açılardan bakmaya başlayacaksınız.
AKREP BURCU YORUMU
Sabah saatlerinde biraz dalgın ve duygusal olabilirsiniz. Fakat kendinizi duygusallığa kaptırmayacaksınız ve büyük hedeflerinize ulaşmak için stratejinizi gözden geçireceksiniz. Hareketli bir gün geçirebilirsiniz ve etkileyici kişiler ile karşılaşabilirsiniz. Üst düzey yöneticiler ve güçlü kişilerin davranışlarından etkilenebilirsiniz. Öğlene doğru kendinizi yenilemek için kuvvetli arzular duyabilirsiniz. Alışveriş yaparken bütçenizi fazla aşmayın ve hırslı bir tavır içinde bulunmamaya özen gösterin.
YAY BURCU YORUMU
İlginç rüyalar görmüş olarak uyanabilirsiniz. Rüyalarınızı hatırlamasanız bile keyifli uyanacak ve planlarınızı gözden geçireceksiniz. Öğlene doğru alacağınız bir haber sizi heyecanlandırabilir. Sürpriz gelişmeler ile karşılaşabilirsiniz ve yaratıcılık gerektiren konular ile ilgilenebilirsiniz. Şimdiye kadar dikkatinizi çekmeyen kişiler ve konular artık ilginizi çekecek. Teknolojinin geliştirdiği ürünler, bilgisayar ve iletişim araçları ile ilgili yenilikleri takip edebilir, bu konularda uzman olan kişiler ile tanışabilirsiniz.
OĞLAK BURCU YORUMU
Güne farklı duygular ile başlayacaksınız ve kendinizi daha iyi hissedeceksiniz. Hayal gücünüz ve sezgileriniz yüksek olacak. Fakat meydana gelen ani değişikliklerden etkilenebilirsiniz. Öğlene doğru sabırsızlık ve gerilim hissedebilirsiniz. Etkileyici ve güce sahip kişiler ile güç mücadelesi yapmaktan kaçının. Kendinizi yenilemek ve değiştirmek istediğiniz bir dönemdesiniz ve bunun gerilimini yaşıyor olabilirsiniz. Günün ilerleyen saatlerinde haliniz değişecek ve enerjiniz yükselecek.
KOVA BURCU YORUMU
Yoğun duygularla güne başlayabilirsiniz. Aklınıza anneniz veya geçmişte yaşadığınız duygusal anlar gelebilir. Hassasiyetiniz yüksek olacak. Fakat öğlene doğru heyecan duyacağınız gelişmeler olabilir. Yaratıcı kişiler ile karşılaşabilirsiniz ve yaratıcılık gerektiren alanlarda çalışmalar yapabilirsiniz. Yeni istekler ve yepyeni atılımlarda bulunmak için kuvvetli arzular duyacaksınız. Sürpriz fırsatlar ile karşılaşabilirsiniz ve dikkatinizi kariyere odaklayabilirsiniz. Hareketli bir gün geçireceksiniz.
BALIK BURCU YORUMU
Hayal gücünüzü uyandıran gelişmelerin olduğu bir dönem... Sabahın erken saatlerinde gördüğünüz rüyanın etkisi ile uyanabilirsiniz. Sezgileriniz yükseliyor ve meydana gelen olaylar ideallerinizi gözden geçirmenize neden olacak. Geleceğe yönelik yepyeni istekleriniz olabilir ve sabah saatlerini hayal kurarak geçirebilirsiniz. Öğlene doğru meydana gelen olaylar en derin isteklerinizi uyandırabilir ve sizi harekete geçirebilir. Karşılaştığınız kişilerden etkilenebilirsiniz ve aynı zamanda çevrenizi etkileyebilirsiniz.