• DOLAR
 • EURO
 • ALTIN
 • BIST
‘Sağlıklı detoks’ önerileri

‘Sağlıklı detoks’ önerileri

Sağlıklı detoks adımları…

– Sağlıklı, yeterli ve dengeli beslenmek detoksun temelidir. Her öğünde, dört ana besin grubu olan et grubu, süt ve ürünleri, sebze-meyveler ve tahıl ürünleri ihtiyacınızı karşılayacak miktarda olsun. Et grubundan kırmızı et, tavuk, hindi ve balık, süt grubundan süt, yoğurt, ayran ve cacık, tahıl ürünlerinden tam buğday ekmeği, tam çavdar ekmeği, bulgur, yulaf, kabuklu pirinç, patates, mevsim sebzelerinden taze fasulye, bezelye, patlıcan, barbunya, kabak ve meyvelerden çilek, erik sofranızda mutlaka bulunsun.

– Günde 4 ila 8 öğün beslenin. Öğün sayısını ve saatlerini yaşam ritminize göre ayarlayın. Dört saatten uzun aç kalmayın.

– Günde en az 2-3 litre su içerek toksin maddeleri vücudunuzdan atabilirsiniz.

– Sağlıklı içecekler de doğal detoksun parçasıdır. Ayran ve taze sıkılmış meyve suları, sebze ve meyvelerin yapısındaki su, su ihtiyacına katkı sağlar. Çay, kahve, asitli içecekler ve alkollü içeceklerse vücuttan daha çok su atmanıza sebep olur.

– Yeterli ve kaliteli protein alın. Protein ihtiyacınızı sadece bitkisel protein kaynaklarından karşılamayın, kaliteli protein kaynakları olan hayvansal ürünlere de beslenmenizde yeteri kadar yer verin. 

– Diyetinizde yeterli ve kaliteli karbonhidrat olmalı. Karbonhidratlar, kasları korur ve vücutta elzem bazı öğelerin sentezinde kullanılırlar.

– Akıllı yağlar kullanın. Yağ tüketimi, miktar ve yağın cinsi açısından dengeli olmalıdır. Gün boyunca yemekler, salatalar ve besinlerin içerisinde yer alan doğal yağlar, çeşitli yağ asitleri ihtiyacını dengeler.

– Açık havada en az 30 dakika yürüyün. 15 dakika direk güneş ışığına maruz kalmaya özen gösterin. Öğlen saatlerinde 10 ila 30 dakika arasında açık havada orta tempo yürüyüş yaparsanız, hem enerji harcamış hem de D vitamini ihtiyacınızı tamamlamış olursunuz. D vitamini metabolizmanızı hızlandırıp yağ yakmanıza destek sağlar.

– Pozitif olun, stresten uzak durun.

– Alkol kullanmamaya özen gösterin. 

– Sigara kullanmayın ve sigara içilen yerlerde bulunmayın.

– Katkı maddelerinden uzak durun.

– Gün içinde hayatınızın ve yaşam ritminizin izin verdiği ölçüde küçük dinleme molaları verin. Düzenli ve yeterli uyumaya özen gösterin. 

– Her gün detoks

– Sağlıklı detoks bu adımlarla her gün yavaş yavaş olur. Her gün yapılan sağlıklı detoksla, dolaşım düzelir ve vücuttaki ödemle toksinler atılır. Böylece kilo vermek kolaylaşır, kilo alma riski azalır.

SAĞLIKSIZ DETOKS UYGULAMALARINDAN KAÇININ!

Detoks 1-2 gün veya 1- 2 haftada gibi kısa bir süreye indirgeyerek bağırsak boşaltmak değildir. Bağırsak boşaltma amaçlı kullanılan detoks sıvıları faydadan çok zarar getirir. Özellikle bağırsakta bulunan faydalı bakterileri yok edip doğal  florayı bozar. Sindirim sistemini çökertir.  Bu tür yanlış detoks uygulamalarını yapıp metabolizmanızı hırpalamayın. 

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

 • Boğa
 • Boğa
 • İkizler
 • Yengeç
 • Aslan
 • Başak
 • Terazi
 • Akrep
 • Yay
 • Oğlak
 • Kova
 • Balık
KOÇ BURCU YORUMU
BOĞA BURCU YORUMU
Arkadaşlarınız ile görüşebilirsiniz ve çeşitli davet ve toplantılara katılabilirsiniz. Arkadaşlarınızın tanıştıracağı etkileyici kişiler ile arkadaşlık ilişkileri kurabilir ve hoş teklifler ile karşılaşabilirsiniz. Fikirlerinizi etkileyici bir biçimde ortaya koyabilir, ekip çalışmaları ve organizasyonlarda başarılı olabilirsiniz. Şimdiye kadar uzak durduğunuz veya korktuğunuz konulara karşı daha cesur bir tavır içinde olabilirsiniz. Böylece önemsediğiniz kişilerin fikirleri ve önerilerine daha farklı açılardan bakabilirsiniz. Aslında önemli kişilerin de sizi desteklediğini anlayacaksınız ve kendinize olan güveniniz yükselecek.
İKİZLER BURCU YORUMU
YENGEÇ BURCU YORUMU
İstediğiniz değişiklikleri gerçekleştirmek için daha büyük arzular duyabilirsiniz. Girişimde bulunmak istediğiniz konuyla ilgili çeşitli araştırmalar yapabilir, bilgisine güvendiğiniz kişilerden yardım isteyebilirsiniz. Pek kolay olmasa bile fikirleriniz değişiyor ve önem verdiğiniz konular ile ilgili araştırmalarınızı derinleştireceksiniz. Projelerinizi uygulamak için sabırlı davranabilirsiniz ve yakınlarınızın desteğini alabilirsiniz. Bugün çeşitli davet ve organizasyonlara katılabilir, etkileyici kişiler ile karşılaşabilirsiniz fakat tedbirli davranacaksınız ve şimdilik olayların gelişmesini bekleyebilirsiniz. Kendinizi yenilemek için harekete geçebilirsiniz.
ASLAN BURCU YORUMU
BAŞAK BURCU YORUMU
Heyecan ve huzursuzluk hissederek güne başlayabilirsiniz fakat kendinizi iyi hissedecek ve planlarınızı önceden belirlediğiniz gibi uygulayacaksınız. Yeni projeler yapabilir, iletişim kurmak istediğiniz kişilerle görüşebilirsiniz. Özellikle önemsediğiniz kişilere fikirlerinizi anlatabilir, ikna edici ve etkileyici olabilirsiniz. Hem aşk, hem de parasal konulara yönelik hoş gelişmeler olacak ve alacağınız teklifler sizi heyecanlandıracak. Alacağınız davetlere sevdiğiniz ile birlikte gidebilirsiniz ve ilişkilerinizi daha sıcak hale getirebilirsiniz. Sempatik ve neşeli tavırlarınız ile hem çevrenizi, hem de karşı cinsi etkileyeceksiniz.
TERAZİ BURCU YORUMU
AKREP BURCU YORUMU
İletişim ve haberleşme trafiğinizin hareketli olacağı bir gün. Yeni projeler yapabilirsiniz ve fikirlerinizi etkileyici bir biçimde ortaya koyabilirsiniz. Alacağınız teklifler sizi harekete geçirecek fakat tedbirli davranmanız gerekiyor. Bu arada bazı korkularınız uyanabilir ancak sevdiklerinizin ilgisi ve yakınlarınızın desteğini aldığınız bir dönemdesiniz. Güçlü ve etkileyici kişiler ile işbirliği yapabilirsiniz ve güçlü kişilerin davranışlarından etkilenebilirsiniz. Böylece fikirlerinizi değiştirebilir ve kendinizi yenilemek için kuvvetli arzular duyabilirsiniz. Gelişmeler moralinizi yükseltecek.
YAY BURCU YORUMU
OĞLAK BURCU YORUMU
KOVA BURCU YORUMU
Kimsenin beklemediği atılımları yapabilecek cesaretiniz var. Memnun olmadığınız konularda ilginç çözümler bulabilir ve cesur davranabilirsiniz. Güçlü ve yaratıcılığı yüksek kişiler ile karşılaşmak bakış açınızı değiştirecek ve böylece davranışlarınız da değişecek. Daha önce önemsediğiniz ve değer verdiğiniz kişiler ve konular ile ilgili duygularınızın değiştiğini hissedeceksiniz. Meydana gelen olaylar hayata bakış açınızı değiştirmeniz ve alışkanlıklarınızda bazı değişiklikler yapmanız için sizi zorluyor olabilir. Şimdiye kadar direnç gösterdiğiniz her ne var ise, artık direnç göstermekten vazgeçip daha yapıcı bir tavır içine girebilirsiniz.
BALIK BURCU YORUMU
Bugün dikkatinizi evinize ve ailenize yönelteceksiniz. Evinizde veya iş yerinizde bazı değişiklikler yapabilir, eşyaların yerlerini değiştirebilir ve yeni düzenlemeler yapabilirsiniz. Bu arada arkadaşlarınızın ve yakınlarınızın size ihtiyacı olabilir ve onlara yardımcı olabilirsiniz. Anlayışlı ve ilgili tavırlarınız ile ilişkilerinizi güçlendirebilir, ekip çalışmalarında başarılı olabilirsiniz. Gün içinde alacağınız teklifler sizi heyecanlandıracak ve düşünceleriniz derinleşecek. Bugün eski dostlarınız ile buluşabilirsiniz ve geçmiş günleri konuşarak keyifli vakit geçirebilirsiniz. Ayrıca sanatsal faaliyetler ve hayal gücü yüksek kişiler ile birlikte olmaktan keyif alacaksınız.